A company had inventory of 10 units at a cost of $20 each on November 1. On November 2, it purchased 10 units at $22 each. On November 6 it purchased 6 units at $25 each. On November 8, it sold 22 units for $54 each. Using the FIFO perpetual inventory method, what was the cost of the 22 units sold?
a. $570
b. $470
c. $670
d. $370
e. $740
Answer: B
If the answers is incorrect or not given, you can answer the above question in the comment box. If the answers is incorrect or not given, you can answer the above question in the comment box.